Zapowiedzi i nowości

Zapowiedzi i nowości

Zapowiedzi

Poradnik zdrady

Poradnik zdrady
Pan Zdrada


nieSpełnien

nieSpełnieni
Agnieszka Jakubek


Medea z kraju Lechitów

Medea z kraju Lechitów
Krystyna Jarocka


Moje życie. Wspomnienia i przemyślenia

Moje życie. Wspomnienia i przemyślenia
Edward Hołod


Opowieści z kuchni

Opowieści z kuchni
Elżbieta Łokuciejewska


Władza seksu

Władza seksu
Piotr Łaziński


Nowości

Runda w piekle

Opowiadania zawarte w książce powstały dzięki niczym nieskrępowanej literackiej wyobraźni autora. Podczas lektury czujemy się zamknięci w świecie, w którym wszystko jest możliwe; w którym to, co znane i oswojone, może okazać się śmiertelnie niebezpieczne, wrogie. Bohaterowie poruszają się w onirycznej, wypełnionej strzępami snów rzeczywistości. Na kartach książki spotykamy między innymi mężczyznę oskarżonego o wyimaginowane przestępstwo, parę zakochanych, której śni się ten sam koszmar, uczestników okrutnej zabawy, w której ważyć się będą ludzkie losy, oraz małżeństwo uczestniczące w perwersyjnej terapii. Wszyscy próbują odnaleźć siebie, odzyskać utraconą wolność lub znaleźć kogoś, komu będą mogli zaufać. Książkę rozpoczynają i kończą drabble – opowiadania liczące dokładnie sto słów.


15 lat

Bohaterka książki spotkała na swojej drodze wcielone zło. Więziona przez sadystycznego męża doświadczyła bólu, strachu i samotności. Gwałcona, bita i poniżana nie straciła jednak wiary w lepszy los i ocaliła nie tylko siebie, ale i swoje dzieci, które zamiast ojcowskiego ciepła doświadczyły bólu i cierpienia. „Piętnaście lat w zamknięciu” to opowieść o tym, jaką krzywdę człowiek potrafi wyrządzić drugiemu człowiekowi. To także głośno wykrzyczane ostrzeżenie: w życiu kieruj się nie tylko sercem, ale i rozumem, dbaj o siebie i nie daj się skrzywdzić. Autorka i jej dzieci odzyskały upragnioną wolność. I poznały w życiu ludzi, którym mogły zaufać.

To historia z życia wzięta, przekonująca i szczera do bólu. Warto ją poznać, by dowiedzieć się czegoś o sobie i innych.


Szafira

Czy wiecie, kto wymyślił jajecznicę? Pomysłowy kucharz, zaradna gospodyni, a może sprytny podróżnik, który w trakcie wyprawy na koniec świata wpadł na pomysł przygotowania takiej potrawy? Nie! Historia jajecznicy sięga hen w przeszłość, kiedy to piękna królowa Szafira poszukiwała kandydata na męża. Komu udało się skraść jej serce? Tego dowiecie się z bajki napisanej dla wyjątkowych czytelników, którzy oprócz książek lubią… dobrą kuchnię!


Pory roku

Czy poezja wciąż ma dla nas wartość? Czy w świecie wypełnionym prozą codzienności wiersze są w stanie dać nam coś więcej niż tylko chwilową przyjemność z lektury? Książka Katarzyny Przybyły okazuje się być wnikliwym zapisem uważnej obserwacji rzeczywistości, autorka skupia uwagę na drobiazgach, których piękno tak często nam umyka. A wystarczy zatrzymać się na moment, by zacząć widzieć, czuć, dostrzegać i myśleć.
„Pory roku” to filozoficzna refleksja o uczuciach, wrażeniach i emocjach, których źródłem jest drugi człowiek. Ale istotną rolę w poetyckim uniwersum Katarzyny Przybyły gra także natura – przestrzeń nieskażonych wartości, do których zawsze mamy ochotę wracać. Skorzystajmy więc z poetyckiego zaproszenia do krainy uśmiechu – uśmiechu subtelnego, lirycznego, wypełnionego nadzieją na lepsze jutro.


Nowe wzory ojcostwa

Czy mały żółwik może uratować komuś życie? Jak zapobiec zniszczeniu wyspy przez wulkan? Jak nawodnić pustynię? Takie pytania zadaje sobie czteroletni Mateusz, który podczas podróży z rodzicami i siostrą Gabrysią spotyka sympatycznego, mówiącego ludzkim głosem żółwika. Okazuje się, że to odważne zwierzątko ma za sobą mnóstwo niezwykłych przygód. I o wszystkich chętnie opowie. Dzięki spotkaniu z żółwikiem chłopiec nauczy się wielu nowych rzeczy: dowie się, jak być odważnym mimo niewielkiego wzrostu, co trzeba zrobić, kiedy nasz przyjaciel potrzebuje pomocy, oraz dlaczego podróżowanie to najlepszy sposób na poznawanie świata.


Nowe wzory ojcostwa

„Jest pan chory na raka” – taką diagnozę usłyszał Antoni Włodzimierz Piotrowski, kiedy okazało się, że przyczyną wykrytej u niego anemii jest guz jelita grubego. Co zrobił chory? Załamał się, zrezygnował z walki o zdrowie, a może odnalazł w sobie siłę do życia? Odpowiedź znajdziemy w książce „Pięć razy rak, czyli kolekcjoner mimo woli”. Jej tytuł mówi wszystko. Antoni Włodzimierz Piotrowski pięciokrotnie słyszał słowa, które dla wielu byłyby wyrokiem: rak jelita grubego z przerzutem na wątrobę, rak prostaty, rak płuc oraz rak skóry w okolicach nosa i pleców. Ta książka jest historią zwycięstwa nad chorobą, opowieścią o tym, jak nie poddać się, kiedy spotyka nas najgorsze. Ale autor dał nam coś jeszcze: „Pięć razy rak” uczy radości życia, którą powinniśmy pielęgnować bez względu na to, czy jesteśmy chorzy, czy zdrowi.


Nowe wzory ojcostwa

Książka porusza zagadnienie współczesnego, nowego modelu ojcostwa rozumianego jako empatyczne i aktywne zaangażowane w wykonywanie czynności opiekuńczo-wychowawczych, które często przeciwstawiane jest modelowi tradycyjnemu, patriarchalnemu. Autorka skupia się na różnorodnych aspektach nowego ojcostwa: począwszy od relacji mężczyzny z dzieckiem i budowania z nim więzi, poprzez relację z partnerką, negocjowanie rodzinno-domowych obowiązków, ojcowskie autorytety, zagadnienie sfery publicznej w kontekście nowego ojcostwa, a zakończywszy na przyjrzeniu się domu rodzinnemu współczesnych młodych mężczyzn. Odchodząc od wspomnianej dychotomii stare – nowe, książka ukazuje współczesne ojcostwo jako postawę czerpiącą zarówno z tradycyjnego modelu, jak i inspirowaną nowoczesnymi wpływami. Współczesny ojciec zdaje się mieć wiele odsłon, a narracje inspirowane dychotomicznymi modelami przenikają się. Być może obecnie istnieje wiele różnorodnych twarzy ojcostwa, a nie jeden nowy model?
Książka powstała na kanwie rozprawy doktorskiej obronionej przez autorkę na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Materiał badawczy stanowią wywiady pogłębione oraz badanie ilościowe, co pozwala zarówno na stworzenie ogólnego obrazu badanego zagadnienia, jak i jego dogłębne zrozumienie.


Wydrenowany umysł

Czy roboty mogą być bardziej ludzkie niż ludzie? Takie pytanie stawiali sobie najwybitniejsi twórcy literatury fantastyczno-naukowej, w tym Philip K. Dick. Kolejnym ważnym głosem w dyskusji o granicach człowieczeństwa jest powieść „Wydrenowany umysł” Mariusza Michalaka, opublikowana nakładem wydawnictwa Borgis. Znajdziemy w niej nie tylko intrygującą refleksję o przyszłości sztucznej inteligencji, ale i porażającą wizję świata, w której inwigilacja i terror są na porządku dziennym, a podzielone społeczeństwo staje się zabawką w rękach tych, którzy namiętnie pragną władzy. Oto „Wydrenowany umysł” – polska odpowiedź na „Blade Runnera”.


Historia słowian

Rotuła „Historia Słowian poezją i ogniem pisana” to książka, jakiej jeszcze nie było.
To próba stworzenia portretu historycznego Słowian ubrana w unikalną formę poematu. Opowieść jest opisem codziennego życia naszych przodków na tle historycznych wydarzeń, porusza temat nauk Zaratustry oraz mówi o wartościach, które są bliskie sercu każdego Słowianina. Mądrość, Prawda – to cnoty, które autor ceni ponad wszystko inne.
Ratu to oficjalny tytuł, którym autor posługuje się zgodnie z obowiązującą go etykietą. To tytuł nadawany według starożytnej kapłańskiej tradycji zoroastrian (zaratusztrianizmu). Jest o kilka tysięcy lat starszy od funkcji papieskiej i przewyższa ją godnością. Autor zajmuje się związkami między ludzkim zachowaniem (myśleniem) a kulturą (religią), początkami człowieka i środowiska, w jakim żyje, archeologią, antropologią, historią starożytną, rozwojem kosmologii i kreacjonizmu oraz ewolucją mitologii, teizmu i ateizmu.


Pies ze schroniska

Jak dostarczyć czytelnikom przydatnych informacji w lekkiej i przyjemnej formie? Ta książka to kompendium wiedzy na temat zachowania i psychiki zwierząt; poradnik dotyczący opieki nad psami, napisany w formie humorystycznej opowieści o życiu z dwiema suczkami przygarniętymi z krakowskiego schroniska. Znajdziecie w niej między innymi odpowiedzi na pytania, jak wygląda oswajanie się pieska z nowym domem oraz czy posiadanie czworonoga równa się konieczności rezygnowania z wyjazdów wakacyjnych. Ta książka z każdego zrobi miłośnika psów!
Literacki debiut Barbary Gawlikowskiej-Miki to zabawna opowieść o życiu z psami, swoisty poradnik dla właścicieli czworonogów, który został opatrzony celnymi komentarzami pisanymi z psiej perspektywy. Całości dopełniają wdzięczne rysunki przedstawiające codzienne sytuacje z życia zwierzaków. Poznajcie pieski świat Roksy i Kory i dajcie się namówić na psa ze schroniska. A może dwa?


Kocie szlaki

„Kocie szlaki” Krystyny Jarockiej to zbiór opowiadań, które w przekonujący, chociaż subtelny sposób wnikają w meandry ludzkiej psychiki. Opisują to, co dzieje się z nami, kiedy musimy stawić czoło najtrudniejszym wyzwaniom: kryzysowi w małżeństwie, alkoholizmowi, chorobie psychicznej, konfliktowi w pracy, samotności, biedzie czy odrzuceniu. „Kocie szlaki” to proza zbudowana na porażających swoją szczerością i naturalnością obrazach, opisująca bliskie nam uczucia, lęki i pragnienia, m.in. potrzebę miłości i akceptacji, strach, nienawiść czy zagubienie. Bohaterowie Krystyny Jarockiej to ludzie znajdujący się w sytuacjach granicznych, które często wymagają od nich bezwzględności i poświęcenia lub skłaniają do poddania się i ucieczki. W swoich opowiadaniach pisarka pokazuje prawdziwą naturę człowieka – bez upiększeń i cenzury. Kto wie, może każdy z nas znajdzie w tych historiach cząstkę siebie?


Nieznana Australia

„Nieznana Australia. Rzeczywistość przekracza fantazję” to zbiór niepublikowanych dotąd tekstów Lucjana Wolanowskiego – wybitnego polskiego dziennikarza, pisarza i podróżnika, autora ponad 25 książek reportażowych o Australii, Azji, Szwajcarii i Japonii. „Nieznana Australia”, opublikowana nakładem wydawnictwa Borgis, to opowieść o kontynencie, którego wstrząsająca historia miała ogromny wpływ na losy Europy. Bohaterami tej książki są podróżnicy, żołnierze, artyści, politycy i poszukiwacze złota – ludzie ambitni, szaleni, próżni, utalentowani. Połączyła ich miłość do miejsca, bez którego nie wyobrażali sobie życia; miłość często nieodwzajemniona, niszcząca, odbierająca nadzieję. Oto historia Australii – kontynentu spoza granic wyobraźni.


Materializm

„Materializm” to dwie historie, które pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego. To z jednej strony opowieść o młodym chłopaku, który ze wstydliwej i niezaradnej osoby zmienia się w mężczyznę i postanawia być panem swojego losu, a z drugiej – wspomnienia przegranego alkoholika, próbującego udowodnić sobie i innym, że warto być dobrym człowiekiem. Co łączy tych mężczyzn? Z jaką tajemnicą muszą się zmagać? Czy przypadkowa przyjaźń jest w stanie przetrwać wszystko?
„Materializm” – opowieść o seksie, biznesie, pieniądzach, a także prawdziwej przyjaźni. Śmiałe sceny erotyczne, przejmujące opisy ludzkiej samotności oraz bezkompromisowość w obnażaniu tego, co dzieje się dziś między ludźmi.