Zapowiedzi i nowości

Zapowiedzi i nowości

Zapowiedzi

Kocie szlaki

„Kocie szlaki” Krystyny Jarockiej to zbiór opowiadań, które w przekonujący, chociaż subtelny sposób wnikają w meandry ludzkiej psychiki. Opisują to, co dzieje się z nami, kiedy musimy stawić czoło najtrudniejszym wyzwaniom: kryzysowi w małżeństwie, alkoholizmowi, chorobie psychicznej, konfliktowi w pracy, samotności, biedzie czy odrzuceniu. „Kocie szlaki” to proza zbudowana na porażających swoją szczerością i naturalnością obrazach, opisująca bliskie nam uczucia, lęki i pragnienia, m.in. potrzebę miłości i akceptacji, strach, nienawiść czy zagubienie. Bohaterowie Krystyny Jarockiej to ludzie znajdujący się w sytuacjach granicznych, które często wymagają od nich bezwzględności i poświęcenia lub skłaniają do poddania się i ucieczki. W swoich opowiadaniach pisarka pokazuje prawdziwą naturę człowieka – bez upiększeń i cenzury. Kto wie, może każdy z nas znajdzie w tych historiach cząstkę siebie?


Pies ze schroniska

Jak dostarczyć Czytelnikom przydatnych informacji w lekkiej i przyjemnej formie? Ta książka to kompendium wiedzy na temat zachowania i psychiki zwierząt; poradnik dotyczący opieki nad psami, napisany w formie humorystycznej opowieści o życiu z dwiema suczkami przygarniętymi z krakowskiego schroniska. Znajdziecie w niej między innymi odpowiedzi na pytania, jak wygląda oswajanie się pieska z nowym domem oraz czy posiadanie czworonoga równa się konieczności rezygnowania z wyjazdów wakacyjnych. Ta książka z każdego zrobi miłośnika psów!
Literacki debiut Barbary Gawlikowskiej-Miki to zabawna opowieść o życiu z psami, swoisty poradnik dla właścicieli czworonogów, który został opatrzony celnymi komentarzami pisanymi z psiej perspektywy. Całości dopełniają wdzięczne rysunki przedstawiające codzienne sytuacje z życia zwierzaków. Poznajcie pieski świat Roksy i Kory i dajcie się namówić na psa ze schroniska. A może dwa?


Nowe wzory ojcostwa

Książka porusza zagadnienie współczesnego, nowego modelu ojcostwa rozumianego jako empatyczne i aktywne zaangażowane w wykonywanie czynności opiekuńczo-wychowawczych, które często przeciwstawiane jest modelowi tradycyjnemu, patriarchalnemu. Autorka skupia się na różnorodnych aspektach nowego ojcostwa: począwszy od relacji mężczyzny z dzieckiem i budowania z nim więzi, poprzez relację z partnerką, negocjowanie rodzinno-domowych obowiązków, ojcowskie autorytety, zagadnienie sfery publicznej w kontekście nowego ojcostwa, a zakończywszy na przyjrzeniu się domu rodzinnemu współczesnych młodych mężczyzn. Odchodząc od wspomnianej dychotomii stare-nowe, książka ukazuje współczesne ojcostwo jako postawę czerpiącą zarówno z tradycyjnego modelu, jak i inspirowaną nowoczesnymi wpływami. Współczesny ojciec zdaje się mieć wiele odsłon, a narracje inspirowane dychotomicznymi modelami przenikają się. Być może obecnie istnieje wiele różnorodnych twarzy ojcostwa, a nie jeden nowy model?
Książka powstała na kanwie rozprawy doktorskiej obronionej przez autorkę na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Materiał badawczy stanowią wywiady pogłębione oraz badanie ilościowe, co pozwala zarówno na stworzenie ogólnego obrazu badanego zagadnienia, jak i jego dogłębne zrozumienie.


Wydrenowany umysł

Czy roboty mogą być bardziej ludzkie niż ludzie? Takie pytanie stawiali sobie najwybitniejsi twórcy literatury fantastyczno-naukowej, w tym Philip K. Dick. Kolejnym ważnym głosem w dyskusji o granicach człowieczeństwa jest powieść „Wydrenowany umysł” Mariusza Michalaka, opublikowana nakładem wydawnictwa Borgis. Znajdziemy w niej nie tylko intrygującą refleksję o przyszłości sztucznej inteligencji, ale i porażającą wizję świata, w której inwigilacja i terror są na porządku dziennym, a podzielone społeczeństwo staje się zabawką w rękach tych, którzy namiętnie pragną władzy. Oto „Wydrenowany umysł” – polska odpowiedź na „Blade Runnera”.


Historia Słowian poezją i ogniem pisana

Rotuła „Historia Słowian poezją i ogniem pisana” to książka, jakiej jeszcze nie było.
To próba stworzenia portretu historycznego Słowian, ubrana w unikalną formę poematu. Opowieść jest opisem codziennego życia naszych przodków na tle historycznych wydarzeń, porusza temat nauk Zaratustry oraz mówi o wartościach, które są bliskie sercu każdego Słowianina. Mądrość, Prawda – to cnoty, które autor ceni ponad wszystko inne.
Ratu to oficjalny tytuł, którym autor posługuje się zgodnie z obowiązującą go etykietą. To tytuł nadawany według starożytnej kapłańskiej tradycji Zoroastrian (Zaratusztrianizmu). Jest o kilka tysięcy lat starszy od funkcji papieskiej i przewyższa ją godnością.Autor zajmuje się związkami między ludzkim zachowaniem (myśleniem) a kulturą (religią), początkami człowieka i środowiska, w jakim żyje, archeologią, antropologią, historią starożytną, rozwojem kosmologii i kreacjonizmu oraz ewolucją mitologii, teizmu i ateizmu.


Nowości

Nieznana Australia

„Nieznana Australia. Rzeczywistość przekracza fantazję” to zbiór niepublikowanych dotąd tekstów Lucjana Wolanowskiego – wybitnego polskiego dziennikarza, pisarza i podróżnika, autora ponad 25 książek reportażowych o Australii, Azji, Szwajcarii i Japonii. „Nieznana Australia”, opublikowana nakładem wydawnictwa Borgis, to opowieść o kontynencie, którego wstrząsająca historia miała ogromny wpływ na losy Europy. Bohaterami tej książki są podróżnicy, żołnierze, artyści, politycy i poszukiwacze złota – ludzie ambitni, szaleni, próżni, utalentowani. Połączyła ich miłość do miejsca, bez którego nie wyobrażali sobie życia; miłość często nieodwzajemniona, niszcząca, odbierająca nadzieję. Oto historia Australii – kontynentu spoza granic wyobraźni.


Materializm

„Materializm” to dwie historie, które pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego. To z jednej strony opowieść o młodym chłopaku, który ze wstydliwej i niezaradnej osoby zmienia się w mężczyznę i postanawia być panem swojego losu, a z drugiej – wspomnienia przegranego alkoholika, próbującego udowodnić sobie i innym, że warto być dobrym człowiekiem. Co łączy tych mężczyzn? Z jaką tajemnicą muszą się zmagać? Czy przypadkowa przyjaźń jest w stanie przetrwać wszystko?
„Materializm” – opowieść o seksie, biznesie, pieniądzach, a także prawdziwej przyjaźni. Śmiałe sceny erotyczne, przejmujące opisy ludzkiej samotności oraz bezkompromisowość w obnażaniu tego, co dzieje się dziś między ludźmi.